Kelime-i Tevhid Tablo

Kelime-i Tevhid Tablo | La İlahe İllallah Kanvas Tablo

Kelime-i Tevhid Tablo sayfamızda,  Kelime-i Tevhid’in farklı hat sanatı türlerinde, la ilahe illallah tablo olarak, la ilahe illallah muhammedun rasulullah tablo olarak, Lâ Tablo olarak farklı yazımlarda ve renk ve ebat seçenekleri ile kanvas tablo olarak bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Eski zamanlardan beri hat sanatının öğrenilmesi bire bir usta çırak ilişkisine dayanan bir metotla süregelmiştir. Bu o kadar önemlidir ki Osmanlı sultanlarından ve şehzadelerden hat öğrenmek isteyenler bile hat hocalarının önünde padişahlığı bırakarak diz kırıp meşk etmiştir. Hat meşkinin belli başlı bazı merhaleleri vardır. Bu merhaleler üç bölümden oluşur. Ancak bu bölümlere başlamadan önce -eskiden Kur’an öğrenmeye başlayan çocukların elif bâ cüzüne “Rabbi yessir”duasıyla başladığı gibi- hat meşkine de Rabbi yessir’i yazarak başlanır.

Bunun sebebi ise; Allah’tan kolaylaştırmasını temenni etmek şeklinde bir duâ ile başlamaktır. Henüz harfleri bile öğrenmemiş olan talebenin bunu yazarak başlamasının diğer sebebi ise hem elinin bu sanata uygun olup olmadığını ortaya koymak ve elin yatkınlaşmasını sağlamak hem de zordan başlayarak hocanın tekrar tekrar yazdırmasıyla talebenin sabırla ve hevesle devam edip etmediğini görmektir. 1-Hurûfât: Harfler demektir. Yani harflerin bütün inceliklerine, ölçülerine ve sanat özelliklerine uygun bir biçimde  teker taker ele alınarak meşk edildiği, öğretildiği bölüm. Bu bölümde benzer harfler bir defa yazılır. Hoca, talebesinin önünde harfleri yazar ve dersini verir.

Dersi alan talebe bir hafta boyunca gerek hocasının yazdıklarından ve  gerekse eski üstatların meşk kitaplarından harfleri dikkat ve titizlikle taklit ederek onlarca hatta yüzlerce kere yazarak dersini hazırlar ve hocasının önüne getirir. Hoca talebenin dersine bakar, beğenmediği, kusurlu olan harfleri meşkinin altına tarif ederek tekrar yazar. Buna “çıkartma”ismi verilir.Talebe bu şekilde meşkini tekrar tekrar hoca beğeninceye kadar yazar. Hoca beğendiği ve geçirdiği meşklerin altına bazan “aferin” yazar bu da talebeye şevk ve gayret verir.